Ovo je ono što bi svatko trebao napraviti kod uzgoju batata
Svatko, tko se imalo bavi uzgojom batata, zna da je batat zahtjevan po pitanju osiguravanja dovoljne, a posebice pravilo raspoređene količine vode tijekom vegetacije. Stoga je navodnjavanje osnovni uvjet za dobar urod/prinos. Kako bismo mogli uživati u vađenju batata, vrlo je važno brinuti se o biljci i osigurati joj sve, što joj je potrebno. Slijedite dolje navedene savjete za zalijevanje da biste dobili najbolji mogući prinos.
Najprikladniji način navodnjavanja batata je sustav navodnjavanja kap po kap ili orošavanje (mikro prskanje). Međutim, moguće je zalijevati biljku na drugi način.
Tlo, od sadnje, održavamo stalno vlažnim na ovaj način:
0-3 dana: tlo treba biti zasićeno vodom (100%). Neophodan je za pravilan razvoj mladih sadnica i korijena. Redovita primjena manjih količina vode korisna je i protiv ispiranja hranjivih tvari iz tla.
4-14 dana: smanjiti vlažnost/vlagu tla na 50%. Iznimno je važno da u ovom razdoblju nakon sadnje, u razdoblju formiranja korijena, sadnice ne ostanu suhe. Suša uzrokuje odumiranje korijena, te će korijenje kod same berbe biti vrlo tanko.
15-40 dana: postupno (ne odmah) smanjujemo sadržaj vode/vlage u tlu na 30%. Ova količina vode nije dovoljna za biljku. Tlo je poprilično suho i lišće tolazi do točke uvenuća. Biljka može lagano uvenuti tijekom poslijepodnevnih visokih temperatura. Visoke temperature uzrokuju temperaturni šok kod biljaka nedostatkom dovoljne količine vode.
Kako kažu, ono što te ne ubije ojača te. I tako ova okolnost potiče batat da stvara svoje rezerve u korijenju, što je vrlo korisno za batat. Na kraju ovog perioda, 5.-6. tjedan, vidi se povećanje volumena korijena (gomolja).
41-100 dana: održavamo ca. 50% vlage u tlu.
Nakon 100 dana batat više ne zalijevamo.
Stvorite idealne uvjete za svoj slatki krumpir i ostvarit ćete najbolji prinos. Svim našim entuzijastičnim i ustrajnim vrtlarima želimo uspješnu sezonu i dobar urod.
Sretno.