Prije sadnje batata potrebno je učiniti određene predradnje kojima se razrađuje biljka te se vrši priprema tla. Batat se uzgaja u presadnicama koje su zapravo izboji iz korijena i one se proizvode u zaštićenim prostorima u kojima je vrlo visoka temperatura te veća količina vlage. Presadnice postaju spremne za sadnju nakon 2 mjeseca.
Pripremu tla najbolje je započeti najesen kada se ono ore na dubinu od 30 centimetara, a nedugo prije same sadnje presadnica na proljeće radi se gnojenje sa sljedećim mjerama:
- 50 kilograma N
- 100 kilograma P205 i
- 150 kilograma K20
Navedene mjere rade se po hektaru.
Prilikom planiranja sadnje potrebno je pripaziti na okolinu u kojoj batat raste te vremenske prilike. Pošto je batat biljka porijeklom iz tropskih područja Južne Amerike, njoj najviše odgovaraju toplina i vlaga.
Inicijalni uvjeti koji su povoljni za uzgoj biljke vezuju se uz područja u kojima je umjerena klima. Drugim riječima, radi se o područjima gdje postoji vremenski kontinuitet od najmanje četiri mjeseca bez mraza i gdje su dnevne temperature između 21 i 25 Celzijevih stupnjeva. Granice temperaturnih okvira su između 15 i 30 Celzijevih stupnjeva jer se rast biljke ometa ukoliko temperatura padne ispod 15 ili ako je ona veća od 30.
Batat ne podnosi mraz i za njegov kvalitetan rast potrebno je od 3 do 5 mjeseci bez mraza pa se njegova sadnja u Hrvatskoj razlikuje ovisno o mediteranskom ili kontinentalnom području. Uglavnom je uvriježeno pravilo da se sa sadnjom batata započinje mjesec dana nakon zadnjeg proljetnog mraza.
U mediteranskim dijelovima zemlje sadnja se obično započinje oko 15. travnja, ali pri povoljnim vremenskim uvjetima i toplijem proljetnom vremenu ona čak može započeti već oko 15. ožujka.
U kontinentalnim područjima je drugačije i ondje sadnja započinje oko 15. svibnja. Ranija sadnja od preporučene ili sadnja u neodgovarajućim uvjetima mogu izazvati nizak prinos biljke.
Potrebno je posebno obratiti pozornost i na temperaturu tla jer je korijenje presadnica vrlo osjetljivo i ono neće rasti ako je ona niža od 18 stupnjeva na dubini od 10 centimetara.
Batatu odgovaraju laka i pješčana tla čija je kiselost blizu vrijednosti od 6 pH, dok su loša opcija za sadnju tla koja su teška, neprozračna i glinasta te se nalaze u blizini vode.
Batatu treba dosta prostora i sunca pa se preporučuje razmak sadnje prema mjerama 120×30 ili 40 centimetara čime se po hektaru dođe do broja između 20 i 27 tisuća biljaka ili do 100 gomolja po metru kvadratnom.
Preporuka je da se sadnja batata obavlja na uzdignutim gredicama i da se izbjegava direktno postavljanje na golo tlo, a trebalo bi se koristiti crne PE-folije. Mlade biljke se odmah nakon sadnje počinju navodnjavati i taj proces bi se trebao nastaviti kroz 7 do 10 dana, a samo ukorjenjivanje traje oko 15 dana.